Nasza pierwsza mobilność
W styczniu 2020 nauczyciele p. G.Karczyńska, p. A.Torzewska, p. I.Wyrwińska, p. M.Chobot-Kłodzińska, p. A.Cichosz, p. P. Łukaszewski pojechali na pierwsze spotkanie do szkoły Istituto Comprensivo Mazzarino we Włoszech. Mazzarino jest małą miejscowością położoną na przepięknej włoskiej wyspie Sycylia.
Jak przebiegała wizyta w Mazzarino można zobaczyć na blogu prowadzonym przez panią Anię Cichosz.
Wizyta uczestników projektu w Poznaniu.
W dniach 15-19 listopada 2021 gościliśmy w naszej szkole grupę dziewiętnastu nauczycieli z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Było to kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Jedno Serce dla Klimatu”. Uczniowie starannie przygotowali się do tej wizyty. Wykonali makiety wiatraków i paneli słonecznych, przygotowali wpisy do słownika zmian klimatycznych oraz kolorowankę dla najmłodszych uczniów. Wymyślili też gry edukacyjne i zabawy związane z klimatem. Wykopali też śmieci zakopane 1,5 roku temu w szkolnym ogrodzie. Plastik, metal i szkło nie rozkładały się w ziemi. Najmłodsi uczniowie wykonali plakaty i modele drzew z napisami w języku angielskim obok polskiej nazwy. Klasy 3a, „Zerówka” (przedszkole) oraz zespół „Hajdasz” powitały naszych gości krótkimi występami artystycznymi nawiązującymi do Święta Niepodległości. Podczas wizyty nauczyciele zapoznali się z pracą uczniów szkół partnerskich, uzgodnili kolejne etapy współpracy oraz zwiedzili nasze miasto. Byli też we Wrocławiu w Muzeum Wody „Hydropolis”. Wszystkim podobał się nasz pobyt u nas. Wiosną nasi uczniowie powrócą do Turcji i Hiszpanii. Wieczorami spotykaliśmy się w restauracjach na wspólne kolacje. Naszym gościom smakowały dania kuchni polskiej – knedle drożdżowe z gęsią i modrą kapustą, pierogi z grzybami, remulady wołowe i schabowe. Jedli też zupę pomidorową, rosół z kurczaka, żurek z białą kiełbasą i zupę grzybową. Mieli także okazję spróbować ciast wypiekanych przez nauczycieli.
Wizyta w Turcji w 2022
W dniach 15 V-22 V 2022r. grupa sześciu uczniów wraz z trzema nauczycielkami pojechała na spotkanie do Turcji.Podróż była dość długa: pociągiem do Warszawy, potem samolotem do Istambułu i dalej autokarem do Eskişehir.
Tym razem nie mieszkaliśmy u rodzin tureckich, ale w hotelu razem naszymi nauczycielkami.W poniedziałek czekała na nas cała społeczność szkolna: dyrekcja szkoły i władze miasta, nauczyciele i uczniowie z rodzicami.Powitali nas po królewsku- w pięknych tradycyjnych strojach grali, tańczyli i śpiewali.Potem pokazali nam swoją szkołę i poczęstowali tradycyjnymi słodkościami tureckimi. Następnie pracowaliśmy wspólnie nad mapą klimatyczną Europy.Po obiedzie zwiedzaliśmy miasto.
We wtorek byliśmy na wycieczce w Sazova Park- ZOO, Podwodny Świat. Po obiedzie wróciliśmy do szkoły. tam każdy zespół wystąpił z krótkim przedstawieniem na temat zmian klimatu.
W środę odwiedziliśmy lokalne władze i popłynęliśmy rzeką Porsuk. Oczywiście w szkole tez pracowaliśmy nad problemami z klimatem.
W czwartek przygotowaliśmy szybko szkic broszury i wyruszyliśmy na wycieczkę do Istambułu.Przez cały piątek zwiedzaliśmy to piękne miasto.W sobotę pojechaliśmy na olbrzymie lotnisko – i wróciliśmy do Poznania.
RELACJA UCZENNICY Z WIZYTY W TURCJI
W dniach 15.05-22.05 wzięłam udział w wyjeździe do Turcji w ramach projektu Erasmus. W przedsięwzięciu brały również udział dwa kraje: Włochy i Hiszpania. Podróż na miejsce była przyjemna i dobrze zorganizowana, miałam okazję również lepiej poznać się z kompanami wyprawy :).
Gdy przyjechaliśmy, zostaliśmy przywitani bardzo ciepło i głośno przez gospodarzy oraz obdarowani różnymi prezentami ;). Przez następne dni braliśmy udział w interesujących projektach związanych z ekologią, która była głównym tematem wyjazdu, oraz wycieczkach. Miałam okazję zawrzeć nowe przyjaźnie, osoby, które również brały udział w projekcie, okazały się naprawdę ciepłe, życzliwe i wspaniałe :)).
Zajęcia były świetnie przygotowane i ustawione, wszystko perfekcyjnie wyszukane. Wyjazd również był znakomitym ćwiczeniem angielskiego; podkreślił, jak bardzo nauka języka przydaje się w społeczeństwie 🙂
Milena
Wizyta w Hiszpanii
W dniach 16X- 21X na ostatnią już mobilność do Tordesillas w Hiszpanii wyjechało sześciu uczniów i trzy nauczycielki. Podróż była długa- musieliśmy pokonać 2 tysiące kilometrów. Z Poznania wylecieliśmy samolotem do Madrytu. Tam wieczorem spotkaliśmy się z naszymi partnerami z Turcji i razem udaliśmy się autokarem do Tordesillas. Zamieszkaliśmy w hotelu razem z grupą włoską. W poniedziałek rano udaliśmy się do szkoły. Po uroczystości powitalnej zwiedzaliśmy kompleks szkolny. Szkoła mieści się w kilku budynkach, gdyż w Hiszpanii edukacja szkolna obejmuje już dzieci czteroletnie. Podobała nam się wystawa modeli elektrowni wiatrowych. Po lanczu zwiedzaliśmy miasto Valladolid. Następnego dnia udaliśmy się do szkolnego ogrodu Erasmusa oraz nad rzekę, a nauczyciele mieli okazję w tym czasie zobaczyć Monastyr Santa Clara. Zwiedziliśmy też pałace , w których Hiszpanie i Portugalczycy podpisali Traktat z Tordesillas w 1494 roku regulujący podział stref żeglugi na Oceanie Atlantyckim. Spotkaliśmy się też z władzami miasta. W środę degustowaliśmy sery owcze w pobliskiej fabryce serów. W czwartek graliśmy w tradycyjne gry hiszpańskie oraz mieliśmy też okazję zobaczyć przepiękne miasto Salamanca.
Piątek był ostatnim dniem w szkole hiszpańskiej. Po występach teatralnych dostaliśmy certyfikaty i udaliśmy się w podróż do Madrytu. W sobotę zobaczyliśmy w Madrycie słynny obraz Guernica Pablo Picassa w muzeum Reina Sofia.